ORUCUN HİKMETİ VE KADİRİ ANLAMAK
Canibim.Com

ORUCUN HİKMETİ VE KADİRİ ANLAMAK - Canibim.Com

                                                  KADİR GECESİNİ ARAMAK

Oruç bir ameli zahir değil,bir sırrı batındır.Hz.Allah bir kutsi Hadisinde;"Oruç benimle kulun arasında bir sırdır diyor."

Burada Orucun mükafatını bizzat ben vereceğim buyurmasındaki sır,bütün ibadetlerde kul Allaha yanaşmaya doğru seyreder. Oruçta ise;Hak insana doğru seyreder. Bu durum çok manidar bir şey değilmi?

Oruçlu İnsan " Hz.İnsandır." Oruçlu İnsan şu Ayetin ve kutsi hadisin adete tecellisi ve muatabıdır. "Ben size şah damarınızdan daha yakınım." "Bana bir adım yanaşana,ben on adım yanaşırım.", "Ben kulumla görür,kulumla işitirim."

Oruç Allahın sevdiği ve onu korumak istediği mahlukata bir iltifatıdır."

Orucu ifsat eden şey Ruha aittir,cesete değil. Kul Allaha cesetle değil , Ruhu ile yanaşır.

Budan dolayıdır ki; Kul Bu mübarek Ramazan ayının kadri kıymetini iyi bilmeli.Mide yollarını değil Ruhun gıdalanmalarını telafi etmeli ki "KADİR GECESİNE HAZIR HALE GELSİN. O GECEYİ HİSSETSİN VE YAŞASIN.İNŞAALLAH."

 

Kadir gecesi,Ramazan- şerifin son on günün de aranır.imamı Malike göre,son on günün her gecesin de tek,tek aramak lazımdır. Yani bu geceleri ihya etmek lazımdır.

 

Ramazanın tadını da almak istiyorsanız son on günde geceler de hanımlara yanaşmayın,ki

Ramazanın tadını o zaman hissedersiniz.

 

Son on günün de itikaf sevabı almak için namazlarda camiye girerken itikaf niyeti yaparsanız

Namaz bitiminde bir miktar camide tesbihatla meşgul olursanız itikaf sevabı almış olursunuz.

 

Yedi ile ilgili bilgiler ;Gökler yedidir,geceler yedidir,seyyareler yedidir,sefa ve Merve arasında say yedidir,Kabe yi tavaf yedidir,insan yedi şeyden,rızkı da yedi şeyden yaratılmıştır

İnsanın yüzünde yedi oyuk vardır,Ha mim”ler yedidir.Fatiha suresi yedi ayettir.Kur”an yedi harf,yani yedi lügat üzeredir,secde yedi aza üzeredir,Eshabı kehf yedi kişidir v.s. Bu yedi den

Dolayı yirmi yedinci geceye ağırlık verenlerde olmuştur. Doğrusunu Allah bilir.

 

Bin aydan hayırlı olan kadir gecesini ihya etmek için en sağlamı son on günde her gece olabilir anlayışıyla hareket etmek lazımdır.

 

                                          KADİR GECESİ NASIL TANINIR

 

 

 

Kadir gecesinin alametleri şunlardır; Gece açık ve hoş olur. Ne sıcak,nede soğuk olur.Bazıları

Kadir gecesinde köpek sesi duyulmaz denir.Ertesi sabah güneş kızıl olup,şuasız doğar (yani melekler yer yüzüne indiğinden güneş puslu olur)

 

Gönül ve vilayet sahiplerine,mü”minlerden Allahü tealanın dilediklerine,halleri,dereceleri,makamları ve Allahü tealaya yakınlıkları nisbetinde şaşılacak haller keşf olunur demişlerdir.

 

KILNAMAZI,ET DUAYI OL SAADET TACIDIR

SEN NAMAZI ÖYLE BİLKİ MÜ'MiNiN MİRACIDIR...

 

ALLAH HER GECENİZİ KADİR, HER GÖRDÜĞÜNÜZÜDE HIZIR EYLESİN “

 

Tüm MAKALELER