DERVİŞ
Canibim.Com

DERVİŞ - Canibim.Com

                                          (FUKARALIK (DERVİŞLİK)

 

Allahü Teala şöyle buyuruyordu: “ VALLAHUL  GANİYYU  VE  ENTUMUL FUKARAU” (Muhammed.38) (Allah ganidir, siz ise muhtaçlardansınız.)

 

Hz. Muhammed (sav) dedi ki : “EL  FAKRU  FAHRİ  VE  BİHİ  EFTAHİR” (Fukaralık benim fahrimdir, övüncümdür,izzetim ise geri kalan halk üzerine fakır iledir.)

 

Çünkü fıkara olan din uluları, Hak Sübhanehu ve Teala hazretlerinin katında şükreden zenginlerden daha sevgilidir. Nitekim Resulullah (s.a.v) şöyle buyuruyor: “FAZLUL FUKARAİ ALEL AGNİYAİ KEADLI ALA  CEMİİ  HALKILLAH.”  (Fıkaranın zenginlere karşı fazileti, benim, Allahın bütün yaratıklarına karşı olan fazlım gibidir.)

 

Her şeyin bir anahtarı vardır. Cennetin anahtarı fıkarayı sevmektir.Böylece din fakirlerini sevmek Mürsellerin ve Peygamberlerin tabiatındandır,hulkundandır. Onlarla oturmak Salihlerin, Hak yolunda olanların da hulku, ahlakıdır. Fıkaradan kaçmak, munafık ahlaklılıktır. Onlara sövmek Enbiya (as) ta’netmek gibidir. Her kim bir din fakirini görmeğe gitse, Hak Celle ve  Ala  Hazretleri onun her adımına kabul edilmiş Hac sevabı verir. Çünkü  Allahü Teala o fakir kimselere günde üç defa rahmet nazarı ile bakar.

 

Resul (sav) şöyle buyurmuştur: Ya Ayşe ! Din fıkarası dervişlerle oturup kalk ki dünyada bunlarla oturmak Ahiret’te  onlarla birlikte oturmak demektir.” Dosdoğrudur ki fakir din adamının, dervişin duası müstecaptır ve Ahirette zenginlerden beş yüz yıl (dünya senesi beşyüz bin yıl) önce  Cennete girer. Ya Ayşe ! Kıyamette benimle buluş ki ben Ahirette o  din fakirlerinin, o dervişlerin yanındayım.”

NOT: FAKİR: GÖNLÜNDE, ALLAH’DAN GAYRISINI SİLENE,DERVİŞ DENİR

 


Tüm MAKALELER